_________inter-views__________________about__________________works____________contact

   

Intervju z Nejc-em Saje-tom . Maribor-29-4-2005

---
a.miha
b.metka
c.nejc

a.Tvoja razmisljanja, tvoj odnos do pojma vojerizem, fotografija in vojerizem oziroma vojerizem v fotografiji?
c.Jaz mislim, da vsak, ki se ukvarja s fotografijo, razmislja o tem. V enem momentu je vsak fotograf pri tej temi.
a.Kaj tebe kot ustvarjalca, tebe kot gledalca in kaj publiko privlaci na fotografiji? Kaj isces v drugih fotografijah?
c.Kaj pritegne ljudi, ne vem. Meni je bistveno, da me nekaj pritegne, kako pa to ljudje sprejmejo oziroma kaj njih pritegne pa »sto ljudi, sto cudi«.. Zanima in privlaci me klasicna-tehnicna fotografija.
a.Kaj ti tehnika predstavlja v tvojem delu? Se dosti (obracas) na tehniko? Digitalna-analogna?
c. Tehnika je vedno prisotna, na vseh snemanjih, je del njih, se pravi vedno premislim s kaksno tehniko in metodo bom delal, fotografiral.
b.Vec delas v studiu ali zunaj?
c. V bistvu me privlaci in zanima luc. Vedno me je zanimala luc, svetloba, ki pa sem se je najbolje naucil pri filmu. Seveda sem se o luci veliko naucil ob delu s fotografskimi mojstri s katerimi sem delal, najvec pa sem se naucil pri delu s filmskimi kamerami.
b.Kaj pa format?
c.Slikam na vse formate po potrebi
b.In v studiu. Kaksen format?
c.Najpogosteje delam 6x6 oziroma 4x5 inchev, ce je le mozno delamna 4x5 ker mi je pac lepse delat s tem formatom. Porabim manj materiala in bolj se osredotocim na eno fotografijo oziroma na eno pozicijo, na eno stvar, ki jo delam.
a.Kaksen imas odnos, delis projekte na svoje in na narocniske?
c.Seveda.
a.Kako jih delis? Po tehniki? Pristopu?
c.Nekaj je narocilo. Nekaj pa je projekt, ki ga zelis razvijas ter vanj vlagas neko drugo energijo, o njem razmisljas na drugacen nacin.
a.Pri svojih projektih delas v smeri nekih fiktivnih zadev ali po principu reportaze?
c.Absolutno v smeri nastavljenih, fiktivnih posnetkov. Skratka reportaza ne. Reportazne fotografije v bistvu nikoli nisem pocel, morda le kratek cas v srednji soli, ampak tega v bistvu ne znam in ne pocnem. Seveda imam vedno na potovanjih neko malo kamero in delam neke reportazne fotografije, ampak to nima zveze s pravo reportazno fotografijo, njenim stilom, nacinom dela, razmisljanja.
a.Koliko so motivi pri studijskih posnetkih premisljeni v naprej, koliko improviziras na samem setu in ali se v naprej odlocis za predstavitveno formo posnetkov, fotografije?
c.Naredim si neko skico kaj hocem in kaj zelim. Se pa tokom procesa zadeva spremeni, predrugaci, prides do nekih novih variant. Sele, ko imas posnetek pred sabo postane tvoja fikcija, tvoja ideja materializirana. Jasno je, da si stvar moras zamislit vnaprej, potem dobis posnetek in vidis kaj se je zgodilo oziroma kaj se lahko _e zgodi. Ne konca se pri ideji.
a.Imas kaksno nacelo cesar ne bi nikoli fotografiral?
c.Naceloma me ne zanima fotografiranje v parlamentu.
a.V nekaterih intervjujih se dotikamo teme fotografija in sodobni likovni tokovi, in me zanima ali hodis na likovne razstave?
c.Ne morem reci, da umetnost spremljam. Hodim na razstave, gledam knjige.
b.Pod kaj pa si predstavljas svojo fotografijo?
c.Ne bi se moral tudi klasificirat kot samo fotograf. Vodim studio »strup«, kjer delamo veliko razlicnih stvari, od graficnega oblikovanja, do spletnega oblikovanja, snemamo filme oziroma trenutno pripravljamo animacijo. Se pravi vec razlicnih nivojev, medijev in fotografija je le ta moment, ki sem ga najvec delal, ki bi ga naj znal in iz katerega crpam stvari za naprej. Tezko bi se opredelil le kot fotograf. Ceprav naceloma sem fotograf.
a.Se ti zgodi, da nisi zadovoljen z narejenim posnetkom, da si videl vec in bolje kot je ujeto v posnetku? Si velikokrat razocaran?
c.Mislim, da vsi, ki se s tem ukvarjamo vemo, da te marsikdaj kaksna stvar preseneti, pride do slabega rezultata.
b.Vprasanje je usmerjeno v omejenost ocesa pri pogledu skozi objektiv, se pravi ves kaj kamera sprejme, ampak vcasih vidis in cutis ve_ kot ujames. Si v tem pogledu kdaj razocaran, da ne ulovis tega kar vidis.
c.Saj ves. Vcasih imas na snemanju obcutek, da si ujel moment, da ga imas, da je v redu, pa lahko potem pregledas materijal in vidis, da te obcutek lahko vara.
a.Morda bi se malce vrnili in me zanima ali na snemanju pustis sam sebi neko improvizacijo ali pa si absolutno gospodovalen in zeli_ nadzorovati situacijo?
c.Velikokrat si tudi izrisem fotografijo in potem sledim tej risbi, tej skici, jo hocem izpeljat. Seveda pa so primeri, ko pridem na snemanje nepripravljen in prepustim zadeve nakljucju ter seveda znotraj momenta postavljam svoje kadre. Nakljucje pomeni, da si ne izbiram oziroma v naprej pripravljam lokacijo… Dejstvo je, da si pri delu z ljudmi zadeve ne mores v naprej veliko pripravljat, saj je vedno opcija, da zadeva gre v drugo smer.
a.Se en skok nazaj. Rekel si, da si klasicen fotograf in zanima me kaj…
c…smatram jaz pod klasicno fotografijo.
a.Ja.
c.Ravno zdaj je cas, ko so legendarni fotografi umrli.
a.Se pravi 2004 in zdaj je konec.
c.Ne, da je konec. Ne. Ti mojstri, Avedon, Newton, Cartier-Bresson, ki so umrli v lanskem letu mi predstavljajo klasicno fotografijo.
a.Imam samo se eno vpra_anje. Pravim mu »zurnalisti_no« in vedno si ga pustim za konec. Kako in kdaj si zacel fotografirat?
c.V bistvu po slucaju. Hotel sem na srednjo oblikovno solo, smer graficno oblikovanje in padel na sprejemnih izpitih. Potem je edina varianta za oblikovno solo bila fotografska smer in tam sem naredil sprejemne ter sem od takrat dalje fotograf.
b.Kaj ti predstavlja kompozicija, neke klasicne kompozicije, neka pravila oziroma _e skocimo na motive ali kdaj predelujes kaksne klasicne, zgodovinske motive oziroma klasicne, zgodovinske kompozicije?
c.Absolutno. Sam pri sebi sem opazil, da mi glava dela asociativno, kajti vedno ko vidim motiv me potegne na neko asociacijo. Potem je samo vprasanje ali asociaciji sledim in jo razvijam v svoji smeri ali pa mi je prevec podobna z nekim originalom oziroma me nanj prevec spominja in samo pot, proces zavrzem, preneham.
Kar pa se kompozicije tice, sem pa spet pri klasiki, ki me je vedno privlacila. Kompoziciji sem posvetil veliko casa in dejstvo je, vec kot gledas, vec ima_ ljudi in ljudje zelo dobro krsijo pravila. Zdi se pa mi, da ima vsak clovek svoj obcutek za kompozicijo, ima neko pravilo po katerem postavlja svoje kompozicije. Eni imajo cut za dekomponiranje, eni za komponiranje, vsak, ki stisne fotografijo jo postavi in seveda je zelo pomembna.
a.S teorijo se veliko obremenjujes?
c.S teorijo?
a.Umetnosti, fotografije,…
c.Niti ne.
b.Glede portretov, ki so bili v garazi. So to bili nakljucni ljudje ali si vse ze poznal oziroma si jih srecal in fotografiral ali…
c.Ja. Bili so nakljucni. Serija KOPIJE, ki je bila predstavljena v obliki resne razstave tudi na Dunaju v okviru meseca fotografije. Zgodba teh portretov pa je taksna, da smo z ekipo zeleli iti v Himalajo. In sam nisem hotel vzet fotoaparata s sabo kot turist ter fotografirat in ljudem jemati fotografije, krasti trenutke. Varianto sem nasel v obliki _rno-belega pozitiv-negativ polaroida in ljudem sem v zameno njim ukradenega momenta vrnil oziroma dal njihovo fotografijo. Potem je Indija in Himalja propadla, namesto tega pa je prisla varianta Indonezija, Avstralija. V Indoneziji smo se ustavljali, jaz sem pripravljal stativ in aparat in v tem je ze prisla cela vas, ljudje so se zaceli urejat, vozili so cele druzine. Bili so nakljucni ljudje, seveda pa izbrani po nekem mojem osebnem kljucu. Jaz sem te fotografije, portrete delal potem na vseh do sedanjih potovanjih. Eksoticni prostori z eksoticnimi ljudmi.
b.Nekaj si o tem _e povedal, pa me vseeno se zanima ali cutis kaksno izkoriscanje, ko tako fotografiras ljudi? Ze pri sami razstavi se mi je zdelo zanimivo, da so ti portreti bili edine nekako nakljucne-dokumentarne fotografije med mnozico studijskih, nastavljenih.
c.Naceloma nimam nekega ob_utka izkoriscanja, saj nikogar ne silim, da se fotografira z mano. _e ima on nek vzgib, da se fotografira, potem ga jaz v bistvu za nic nisem prikrajsal. Res pa je, da so v Avstraliji Aboridzini fotografije, ki sem jih jim dal po slikanju v istem trenutku odvrgli oziroma je polaroid oblezal v pesku, saj zanje fotografija sama nima nekega pomena. Sem pa po vrnitvi domov in ob sestavljanju kataloga, knjige, ki bi jo lahko nekje pokazal, celo prodal, dobil nek ob_utek, da je razlika, ce naredim samo razstavo in zadevo pokazem ali pa jo enostavno prodam in z njo zasluzim. Tu pa mi je zadeva postala moralno sporna, ceprav je denar na koncu koncev le denar.
b.To me je vedno zanimalo, kaj vse nek fotograf naredi, preko cesa gre, da naredi fotografijo, da izkoristi neko sceno preko katere uveljavlja svoje ime. Zato sem tudi pri tebi zacela iskat neke fotografije, dela, ki mi to temo predstavljajo, ilustrirajo, temo katera me ze od vedno zanima, saj imam sama tezave ob taksnem nacinu fotografiranja.
c.Tudi sam imam probleme hodit po mestu, po civilizaciji in fotografirat brez da bi kogarkoli kaj vprasal, z njim komuniciral, se pogovarjal oziroma se delal, da slikam nekaj drugega potem pa se bi obrnil in slikal njega, njo. Tudi sam tega ne morem delat.
b.Iz tega tudi izvira najino vprasanje fotografije in vojerizma, kraja teh momentov,…
c.Imam pa tudi slabe izkusnje s takim fotografiranjem, saj so bili tudi problemi in prerekanja zaradi taksnega pocetja. Mislim, da za pocetje varianta Cartier-Bresson moras tudi sam pri sebi in v svoji glavi uredit dolocene stvari, poglede na lastno pocetje.
b.Obcutek imam, da se je zdaj spremenilo tudi stanje. Vcasih ljudje niso vedeli kaj bo nastalo, kaj bo ta fotografija, danes pa imas fotografa na vsakem koraku in ljudje so se navadili oziroma fotografi hodijo v eksoticne kraje, da bi pokazali nekaj eksoticnega, nekaj drugacnega.
c.Sam sem pri teh problemih bil in jih resil s pomocjo polaroida, s pomocjo dajanja fotografij.
b.Jaz se opravicujem, saj moram iti.
a.Se imas kaksno vprasanje, ker jaz…
c.Saj jaz tudi ne vem, ali ste od mene izvedeli kaj ste hoteli izvedet.
a.Zvedeli? Priznat moram, da smo imeli zelo razlicne reakcije na vprasanja, zelo razlicne odgovore, ki so samo potrdili razlicne fotografske pozicije, ki so bile v lansko letnem gUF-u predstavljene. Glede odgovorov in zvedet nekaj, mi stavek, da ce bi znal pisat bi bil pisatelj, ker pa mi lezi fotografija sem fotograf. Vedno znova se sprasujeva in debatirava o dejstvu ali mora biti fotograf, umetnik tisti, ki teoretizira, tisti vmesnik, ki mora razlagat svoje delo, ga umescat v neke filozofsko-zgodovinske preglede ali je to bistvo dela, da stojis pred svojim kosom in ga razlagas, predstavljas ljudem. Ali ni ze bistvo produkta, da je in da obstaja?
c.Mislim, da v nobeni umetniski zvrsti avtorju ne bi bilo potrebno predstavljat svojega dela.
a.Kaj sva zvedela in kaj sva dobila. Ze dejstvo, da si sedaj tukaj mi veliko pomeni in hvala, s celim projektom sva zelela vzpodbudit dialog med nami, zelela sva zacet nekaj kar nama manjka oziroma kar spoznavava, da manjka celotni sceni, nam vsem. Nekateri delamo v skupinah, kjer dialog je in se veca, res pa je, da sem v tujini znal dozivet debate, kjer se mi je dejansko odpiral nek nov svet, nova sirina, odzivi in komunikacija o delih in o avtorskih pozicijah, ki je v Sloveniji ni, jo pogresava, se jo trudiva skozi garazo vzpostavljat.
c.Tudi moja izkusnja tujine je ta, da so ljudje zunaj bolj odprti za taksen dialog, da pri nas tega ni, jih ne znamo vzpostavljat, razvijat. Mislim pa, da je problem tukaj tudi dejstvo, da se samo od umetnosti pri nas tezko prezivi, ker moramo vsi pocet _e kaj komercialnega in sploh ne gradimo ter ne razvijamo stalisc o svojem delu.
a.Zdi pa se mi, da je v majhni drzavi kot je Slovenija in v njej lastni umetniski sceni tudi vprasanje kako kvaliteten dialog ta majhna scena sploh premore, kaksen nivo te komunikacije.
c.Priznat moram, da se v te zadeve nisem nikoli niti spuscal, ker sem moral prezivet, ker sem se moral ukvarjat z narocniskimi stvarmi, da sem sploh lahko obstajal in sem se bolj ukvarjal s tem kaj je komercialno in kako razvijat samega sebe znotraj tega, ker sem manj casa prepuscal razmisljanju o umetnosti, kaj je umetnost, kako funkcionira, kaj in kje razstavljas. Fotografija me je potegnila bolj po nuji kot pa po ne vem kaksnem vzgibu.
a.Ampak ali ni ravno nuja tista, ki lahko pripelje do nekega kvalitetnega razvoja in ne samo neka, ceprav se dobro slisi umetno sproducirana umetnost???

---